New product
Flexiled Contardi Wall Lamp
Flexiled designed by King & Roselli for Contardi is a wall lamp featuring a flexible brass arm covered in double-stitched leather or woven steel mesh with a transparent sheath. It offers a wide range of customization options in colors, lengths, and finishes: the base is available in satin bronze or satin nickel, combined with leather or woven steel upholstery.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Flexiled Contardi Wall Lamp
Flexiled designed by King & Roselli for Contardi is a wall lamp featuring a flexible brass arm covered in double-stitched leather or woven steel mesh with a transparent sheath. It offers a wide range of customization options in colors, lengths, and finishes: the base is available in satin bronze or satin nickel, combined with leather or woven steel upholstery.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Note | THE PRICE MAY VARY DUE TO THE 110 V |
| Typology | Wall Lamp |
| Base | 4.6 x 3.3 x H 10.4 cm |
| Diffuser | Ø 3 x H 7 cm |
| Max Extension Length | 60/90 cm |
| Degree of protection | IP 20 |
| Lighting source | LED module |
| Light bulbs | included |
| Brightness | 2700K |
| Voltage | 220-240V |
| Watt | 3 W |
| Design Year | 2009 |
| Designer | King & Roselli |