New product
PoPuP Davide Groppi Table Lamp
PoPuP designed and produced by Davide Groppi is a table lamp powered by rechargeable battery with direct light for indoor use. The base is in matt white painted steel. The stem is in matt white painted aluminium. The base fixing is magnetic. The light source is LED with integrated module. The battery life is approx. 12 hours (light only). The charger socket is fitted on the upper
part of the stem. The switch is located on the lower side of the head. PoPuP does not have a dimmer function. The power supply is plug-in and is included.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
PoPuP Davide Groppi Table Lamp
PoPuP designed and produced by Davide Groppi is a table lamp powered by rechargeable battery with direct light for indoor use. The base is in matt white painted steel. The stem is in matt white painted aluminium. The base fixing is magnetic. The light source is LED with integrated module. The battery life is approx. 12 hours (light only). The charger socket is fitted on the upper
part of the stem. The switch is located on the lower side of the head. PoPuP does not have a dimmer function. The power supply is plug-in and is included.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Note | THE PRICE MAY VARY DUE TO THE 110 V |
| Typology | Table Lamp |
| Length | 16.9 cm |
| Width | 16.9 cm |
| Height | 22.7 cm |
| Base diameter | Ø 25 cm |
| Shade diameter | Ø 16.9 cm |
| Degree of protection | IP 20 |
| Lighting source | LED |
| Max power | 2 W LED; 5 W AUDIO. |
| Brightness | 3000 K° lumen 183 CRI 80 |
| Voltage | 240V |
| Watt | 1 x 2 W |
| Design Year | 2016 |
| Designer | Davide Groppi |