D301S31C3EAF2
New product
SuperWire Flos Pendant Lamp
SuperWire designed by Formafantasma for Flos is a modular pendant lamp in planar glass and polished aluminum, composed of multiple hexagons covered in glass. The light source is a flexible LED strip that diffuses a warm, uniform light, and is easily replaceable.
OFFLINE EXCLUSIVE
Warning: Last items in stock!
Availability date:
SuperWire Flos Pendant Lamp
SuperWire designed by Formafantasma for Flos is a modular pendant lamp in planar glass and polished aluminum, composed of multiple hexagons covered in glass. The light source is a flexible LED strip that diffuses a warm, uniform light, and is easily replaceable.
OFFLINE EXCLUSIVE
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Note | THE PRICE MAY VARY DUE TO THE 110 V |
| Typology | Pendant lamp |
| Length | 33.7 cm |
| Width | 29.5 cm |
| Height | 81.1 cm |
| Ceiling rose | Ø 21.6 x H 4.7 cm |
| Degree of protection | IP 20 |
| Lighting source | LED |
| Light bulbs | included |
| Lighting control | Dimmable |
| Max power | 90 W |
| Brightness | 2700K |
| Voltage | 100-240V |
| Cable length | 300 cm |
| Design Year | 2025 |
| Designer | Formafantasma |