8KRKL1310019
New product
Accelsa Pendant Lamp Cassina
Accelsa designed by Angelo Mangiarotti for Cassina x Karakter is a LED pendant lamp made of mouth-blown opal white glass.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Accelsa Pendant Lamp Cassina
Accelsa designed by Angelo Mangiarotti for Cassina x Karakter is a LED pendant lamp made of mouth-blown opal white glass.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Typology | Pendant lamp |
| Ceiling rose | Ø 9 x H 3 cm |
| Lampshade height | 40 cm |
| Shade diameter | Ø 46 |
| Degree of protection | IP20 |
| Lighting source | LED Retrofit |
| Light bulbs | not included |
| Lighting control | Dimmable |
| Voltage | 100-240V |
| Cable length | 270 cm |
| Design Year | 2026 |
| Designer | Angelo Mangiarotti |