New product
Limbus Modular Lumina Pendant Lamp
Limbus Modular designed by Emanuele Ricci for Lumina is a pendant lamp with circular canopy and suspension cable in plastic material. The lamp holder is in turned aluminum. The lamp body is spherical in glass and adopts a dimmable LED light source in the Dali or Push button version. Limbus Modular is available in different finishes.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Limbus Modular Lumina Pendant Lamp
Limbus Modular designed by Emanuele Ricci for Lumina is a pendant lamp with circular canopy and suspension cable in plastic material. The lamp holder is in turned aluminum. The lamp body is spherical in glass and adopts a dimmable LED light source in the Dali or Push button version. Limbus Modular is available in different finishes.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Note | THE PRICE MAY VARY DUE TO THE 110 V |
| Typology | Pendant lamp |
| Construction material | Alluminio; Vetro. |
| Ceiling rose | Ø 17,5 x H 5 cm |
| Shade diameter | Ø 12 cm |
| Degree of protection | IP 20 |
| Lighting source | LED |
| Light bulbs | included |
| Lighting control | Dimmable |
| Brightness | 3000 K°; 2700 K°. |
| Voltage | 100–240V AC/50-60Hz |
| Cable length | 300 cm |
| Design Year | 2019 |
| Designer | Emanuele Ricci |