D301F01C3EAF2
New product
SuperWire Flos Floor Lamp
SuperWire designed by Formafantasma for Flos is a modular floor lamp in planar glass and polished aluminum, composed of hexagonal modules. The light source is a flexible LED strip that provides warm, uniform light and is easily replaceable. It consists of two modules, positioned one above the other, resting on a steel tripod, a tribute to the historic Luminator designed by the Castiglioni brothers.
OFFLINE EXCLUSIVE
Warning: Last items in stock!
Availability date:
SuperWire Flos Floor Lamp
SuperWire designed by Formafantasma for Flos is a modular floor lamp in planar glass and polished aluminum, composed of hexagonal modules. The light source is a flexible LED strip that provides warm, uniform light and is easily replaceable. It consists of two modules, positioned one above the other, resting on a steel tripod, a tribute to the historic Luminator designed by the Castiglioni brothers.
OFFLINE EXCLUSIVE
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Note | THE PRICE MAY VARY DUE TO THE 110 V |
| Typology | Floor Lamp |
| Length | 79.2 cm |
| Height | 221.8 cm |
| Shade diameter | 13.5 cm |
| Degree of protection | IP 20 |
| Lighting source | LED |
| Light bulbs | included |
| Lighting control | Dimmable |
| Brightness | 2700K |
| Voltage | 100-240V/48V |
| Watt | 56 W |
| Cable length | 300 cm |
| Design Year | 2024 |
| Designer | Formafantasma |