New product
Adelaide Floor-Ceiling Lamp Mogg
Adelaide designed by Claudio Bitetti for Mogg is a dimmable floor-ceiling lamp with a metal frame painted matte black RAL9017 or satin nickel, complete with 8 shelves, 1 x 30 cm sphere, 2 x 20 cm spheres, 1 x 25 cm sphere, and a lower terminal A. Ceiling and/or wall mounting required using the appropriate fixing systems. Requires an upper terminal (A-B-C) to be chosen based on the ceiling height (ceiling height from 236 to 344 cm). Feet and screws in brass finish. Adjustable up to 180° in both directions.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Adelaide Floor-Ceiling Lamp Mogg
Adelaide designed by Claudio Bitetti for Mogg is a dimmable floor-ceiling lamp with a metal frame painted matte black RAL9017 or satin nickel, complete with 8 shelves, 1 x 30 cm sphere, 2 x 20 cm spheres, 1 x 25 cm sphere, and a lower terminal A. Ceiling and/or wall mounting required using the appropriate fixing systems. Requires an upper terminal (A-B-C) to be chosen based on the ceiling height (ceiling height from 236 to 344 cm). Feet and screws in brass finish. Adjustable up to 180° in both directions.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Typology | Floor/Ceiling Lamp |
| Length | 60 cm |
| Width | 60 cm |
| Height | 236/344 cm |
| Lighting source | LED G9 |
| Light bulbs | not included |
| Design Year | 2026 |
| Designer | Claudio Bitetti |