New product
Alvar B&B Italia Armchair
Alvar designed by Antonio Citterio for B&B Italia is an armchair with wooden structure made of oak, available in different finishes. Seat cushion in fabric or leather. Woven cork cord backrest, in a shade matching the structure. The high backrest armchair requires a headrest cushion. The headrest cushion is not included and must be ordered separately.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Alvar B&B Italia Armchair
Alvar designed by Antonio Citterio for B&B Italia is an armchair with wooden structure made of oak, available in different finishes. Seat cushion in fabric or leather. Woven cork cord backrest, in a shade matching the structure. The high backrest armchair requires a headrest cushion. The headrest cushion is not included and must be ordered separately.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Typology | Armchair |
| Upholstery | Fabric or leather |
| Length | 67 cm |
| Width | 75 / 90 cm |
| Height | 78 / 92 cm |
| Seat height | 37 cm |
| Armrest height | 58 cm |
| Design Year | 2026 |
| Designer | Antonio Citterio |