New product
Mira Davide Groppi Wall Lamp
Mira designed by Omar Carraglia for Davide Groppi is a wall lamp with direct light for indoor use. The base is in textured matt black or matt white painted steel. The spotlight is in textured matt black, matt white painted aluminium or polished galvanised gold and is adjustable in all directions. The joint is in polished gold or polished chrome galvanised brass, depending on the finish. The light source is LED with integrated module. The driver is integrated, with a dimmer function. In the MIRA SWITCH version, the switch is located on the base.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Mira Davide Groppi Wall Lamp
Mira designed by Omar Carraglia for Davide Groppi is a wall lamp with direct light for indoor use. The base is in textured matt black or matt white painted steel. The spotlight is in textured matt black, matt white painted aluminium or polished galvanised gold and is adjustable in all directions. The joint is in polished gold or polished chrome galvanised brass, depending on the finish. The light source is LED with integrated module. The driver is integrated, with a dimmer function. In the MIRA SWITCH version, the switch is located on the base.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Note | THE PRICE MAY VARY DUE TO THE 110 V |
| Typology | Wall Lamp |
| Construction material | Metallo. |
| Length | 16.5 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Height | 6 cm |
| Shade diameter | Ø 2.5 cm |
| Arm Length | 16.5 cm |
| Degree of protection | IP 20 |
| Lighting source | LED |
| Light bulbs | included |
| Lighting control | Dimmable |
| Max power | 8 W. |
| Brightness | 2700 K° lumen 327 CRI 90; 3000 K° lumen 352 CRI 90. |
| Voltage | 110 / 240 V - 50 / 60 Hz |
| Watt | 1 x 8 W. |
| Design Year | 2012 |
| Designer | Omar Carraglia |