New product
Choupette Gallotti&Radice Small Armchair
Choupette designed by Studiopepe for Gallotti&Radice is a small armchair with 180° swivel movement with return. Internal structure in wood and by-products. Padded with non-deformable foam polyurethane in different densities and polyester fiber. Opaque lacquered wooden
base. Upholstery in fabric or leather.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Choupette Gallotti&Radice Small Armchair
Choupette designed by Studiopepe for Gallotti&Radice is a small armchair with 180° swivel movement with return. Internal structure in wood and by-products. Padded with non-deformable foam polyurethane in different densities and polyester fiber. Opaque lacquered wooden
base. Upholstery in fabric or leather.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Typology | Small Armchair |
| Upholstery | Fabric or leather |
| Length | 72,3 cm |
| Width | 73,5 cm |
| Height | 73 cm |
| Seat height | 40,5 cm |
| Design Year | 2026 |
| Designer | Studiopepe |