New product
Saki Elite Gallotti&Radice Armchair
Saki Elite designed by Oscar & Gabriele Buratti for Gallotti&Radice is a lounge chair with solid wooden structure, available in different finishes. Seat and backrest with internal structure in wood and by-products with padding in non-deformable foam polyurethane in different densities. Upholstery in fabric or leather.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Saki Elite Gallotti&Radice Armchair
Saki Elite designed by Oscar & Gabriele Buratti for Gallotti&Radice is a lounge chair with solid wooden structure, available in different finishes. Seat and backrest with internal structure in wood and by-products with padding in non-deformable foam polyurethane in different densities. Upholstery in fabric or leather.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Typology | Armchair |
| Upholstery | Fabric or leather |
| Length | 75 cm |
| Width | 76,3 cm |
| Height | 70 cm |
| Seat height | 39,4 cm |
| Design Year | 2026 |
| Designer | Oscar & Gabriele Buratti |