ORBIS LOUNGE ARMCHAIR
New product
Orbis Lounge Poliform Armchair
Orbis Lounge designed by Emmanuel Gallina for Poliform is an armchair with a single-density flexible polyurethane frame, a seat in flexible polyurethane of different densities, and a cotton canvas pre-upholstery. Back cushion in cotton canvas and feathers. Swivel base in cast aluminum with a matt or glossy finish. Removable fabric or leather upholstery.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Orbis Lounge Poliform Armchair
Orbis Lounge designed by Emmanuel Gallina for Poliform is an armchair with a single-density flexible polyurethane frame, a seat in flexible polyurethane of different densities, and a cotton canvas pre-upholstery. Back cushion in cotton canvas and feathers. Swivel base in cast aluminum with a matt or glossy finish. Removable fabric or leather upholstery.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Typology | Armchair |
| Length | 86 cm |
| Width | 81.5 cm |
| Height | 93 cm |
| Seat height | 34 cm |
| Design Year | 2026 |
| Designer | Emmanuel Gallina |
| Pouf dimensions | 68 x 62 x H 43 cm |