New product
Hotte Cassina Armchair
Hotte designed by Philippe Starck for Cassina is an armchair with a rattan and natural willow structure. The seat and backrest are upholstered in Voyage Naturale leather with ivory stitching.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Hotte Cassina Armchair
Hotte designed by Philippe Starck for Cassina is an armchair with a rattan and natural willow structure. The seat and backrest are upholstered in Voyage Naturale leather with ivory stitching.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Typology | Armchair |
| Length | 80 cm |
| Width | 91 cm |
| Height | 125 cm |
| Seat height | 45 cm |
| Armrest height | 66 cm |
| Design Year | 2026 |
| Designer | Philippe Starck |
| Pouf dimensions | Ø 63 x H 45 cm |