New product
Half-Pipe Gallotti&Radice Armchair
Half-Pipe designed by Francesco Meda & David Lopez Quincoces for Gallotti&Radice is an armchair made of recycled glass powder “bonbon glass” available in the colors “ciliegia” or “menta-glaciale”. Also available version made of travertine powder. Satin nickel metal details. Seat cushion upholstery in leather.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Half-Pipe Gallotti&Radice Armchair
Half-Pipe designed by Francesco Meda & David Lopez Quincoces for Gallotti&Radice is an armchair made of recycled glass powder “bonbon glass” available in the colors “ciliegia” or “menta-glaciale”. Also available version made of travertine powder. Satin nickel metal details. Seat cushion upholstery in leather.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Typology | Armchair |
| Upholstery | Leather |
| Length | 60 cm |
| Width | 49 cm |
| Height | 65,5 cm |
| Seat height | 43,7 cm |
| Design Year | 2026 |
| Designer | Francesco Meda & David Lopez Quincoces |