New product
Cuna Lounge Low Porada Armchair
Cuna Lounge Low designed by Emmanuel Gallina for Porada is a low-backed armchair with a swivel metal base and return mechanism. The internal structure of the backrest and seat is made of plywood, while the external covering is in fabrics from the collection and features a negative piping stitched between the two seams. The external shell is made of solid canaletta walnut with integrated armrests. A Cuna Lounge ottoman can be added.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Cuna Lounge Low Porada Armchair
Cuna Lounge Low designed by Emmanuel Gallina for Porada is a low-backed armchair with a swivel metal base and return mechanism. The internal structure of the backrest and seat is made of plywood, while the external covering is in fabrics from the collection and features a negative piping stitched between the two seams. The external shell is made of solid canaletta walnut with integrated armrests. A Cuna Lounge ottoman can be added.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Typology | Armchair |
| Length | 73 cm |
| Width | 80 cm |
| Height | 78 cm |
| Seat height | 45 cm |
| Armrest height | 56 cm |
| Design Year | 2026 |
| Designer | Emmanuel Gallina |
| Pouf dimensions | 70 x 51 x H 40 cm |