New product
Ovo Davide Groppi Pendant Lamp
Ovo designed by Massimiliano Alajmo and Raffaele Alajmo for Davide Groppi is a pendant lamp with direct light for indoor use. The roses available in matt white painted steel. The body is in matt white painted aluminium. The light source is LED with integrated module. The electric cable is matt white.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Ovo Davide Groppi Pendant Lamp
Ovo designed by Massimiliano Alajmo and Raffaele Alajmo for Davide Groppi is a pendant lamp with direct light for indoor use. The roses available in matt white painted steel. The body is in matt white painted aluminium. The light source is LED with integrated module. The electric cable is matt white.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Note | THE PRICE MAY VARY DUE TO THE 110 V |
| Typology | Pendant lamp |
| Height | 10.7 cm |
| Diameter | Ø 6 cm |
| Ceiling rose | Ø 13.5 x 4 cm |
| Shade diameter | Ø 6 cm |
| Degree of protection | IP 20 |
| Lighting source | 2700K - 352lm / 3000K - 379lm |
| Light bulbs | not included |
| Max power | 4 W |
| Voltage | Max 350mA DC |
| Cable length | 300 cm |
| Design Year | 2010 |
| Designer | Massimiliano Alajmo & Raffaele Alajmo |