New product
Nocturne F1 Cone Flos Floor Lamp
Nocturne F1 Cone designed by Konstantin Grcic for Flos is a floor lamp with an aluminum frame and an extra-clear borosilicate glass diffuser. Bulbs included.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Nocturne F1 Cone Flos Floor Lamp
Nocturne F1 Cone designed by Konstantin Grcic for Flos is a floor lamp with an aluminum frame and an extra-clear borosilicate glass diffuser. Bulbs included.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Note | THE PRICE MAY VARY DUE TO THE 110 V |
| Typology | Floor Lamp |
| Width | 45.5 cm |
| Height | 205.5 cm |
| Base diameter | Ø 37 cm |
| Lampshade height | 25 cm |
| Shade diameter | Ø 16 cm |
| Degree of protection | IP 20 |
| Lighting source | LED |
| Light bulbs | included |
| Brightness | 2700K |
| Voltage | 100-240/48V |
| Watt | 15 W |
| Cable length | 320 cm |
| Design Year | 2026 |
| Designer | Konstantin Grcic |