New product
Metric B&B Italia Chair
Metric designed by Michael Anastassiades for B&B Italia is a chair with wooden structure made of oak, available in different finishes.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Metric B&B Italia Chair
Metric designed by Michael Anastassiades for B&B Italia is a chair with wooden structure made of oak, available in different finishes.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Typology | Chair |
| Length | 41 / 51 cm |
| Width | 47,5 / 52 cm |
| Height | 82 cm |
| Seat height | 46 cm |
| Armrest height | 65 cm |
| Design Year | 2026 |
| Designer | Michael Anastassiades |