New product
Linea A Poltrona Frau Armchair
Linea A designed by Peter Marino for Poltrona Frau is an armchair made with a solid beech frame, polyurethane foam and polyester wadding padding, and a seat cushion in goose down and polyester wadding with a stabilizing polyurethane foam insert. Upholstery in Pelle Frau® leather (also two-tone) or fabric.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Linea A Poltrona Frau Armchair
Linea A designed by Peter Marino for Poltrona Frau is an armchair made with a solid beech frame, polyurethane foam and polyester wadding padding, and a seat cushion in goose down and polyester wadding with a stabilizing polyurethane foam insert. Upholstery in Pelle Frau® leather (also two-tone) or fabric.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Typology | Armchair |
| Length | 76 cm |
| Width | 84 cm |
| Height | 73 cm |
| Seat height | 48 cm |
| Armrest height | 63 cm |
| Design Year | 2007 |
| Designer | Peter Marino |