New product
Asia Contardi Table Lamp
Asia designed by Federico Peri for Contardi is a table lamp composed of a circular base and metal details with a transparent white glass body. The circular cotton shade shields a dimmable LED light source at the base.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Asia Contardi Table Lamp
Asia designed by Federico Peri for Contardi is a table lamp composed of a circular base and metal details with a transparent white glass body. The circular cotton shade shields a dimmable LED light source at the base.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Note | THE PRICE MAY VARY DUE TO THE 110 V |
| Typology | Table Lamp |
| Dimensions | Small_ Ø 35 x H 41.6 cm; Medium_ Ø 50 x H 57.1 cm. |
| Base | Ø 14.8 cm |
| Degree of protection | IP 20 |
| Lighting source | Strip LED |
| Light bulbs | included |
| Lighting control | Dimmable |
| Brightness | 2700K |
| Voltage | 220-240V |
| Watt | Small_ 13 W; Medium_ 20 W. |
| Cable length | 200 cm |
| Design Year | 2022 |
| Designer | Federico Peri |