New product
Simbiosi Davide Groppi Pendant Lamp
Simbiosi, designed and produced by Davide Groppi, is a suspension lamp with direct light for indoor use. The canopies are available in textured painted steel in matte black or matte white finishes. The projectors are made of aluminum with a range of painted or galvanized finishes. The light sources are LEDs with an integrated module.
The electrical cables are available in different colors depending on the projector finish:
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Simbiosi Davide Groppi Pendant Lamp
Simbiosi, designed and produced by Davide Groppi, is a suspension lamp with direct light for indoor use. The canopies are available in textured painted steel in matte black or matte white finishes. The projectors are made of aluminum with a range of painted or galvanized finishes. The light sources are LEDs with an integrated module.
The electrical cables are available in different colors depending on the projector finish:
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Note | THE PRICE MAY VARY DUE TO THE 110 V |
| Typology | Pendant lamp |
| Ceiling rose | Ø 16.5 x H 3.1 cm |
| Lampshade height | 16.5 cm |
| Shade diameter | Ø 3 cm |
| Degree of protection | IP20 |
| Lighting source | LED |
| Light bulbs | included |
| Lighting control | Dimmable |
| Max power | 12W |
| Brightness | 2700 K° lumen 931 CRI 90; 3000 K° lumen 960 CRI 90. |
| Voltage | 110-240 V - 50/60 Hz |
| Design Year | 2015 |
| Designer | Davide Groppi |