New product
Viola Essence Poltrona Frau Small Armchair
Viola Essence designed by AB Concept for Poltrona Frau is a small armchair with structure made of solid ash with Moka or Wengé finish. Seat and backrest cushions upholstered in fabric or leather. AB Concept has revisited a classic design, giving it a decidedly contemporary touch. The result is a product with great formal lightness and a solid and void effect which enhances the dining table chair both when it is used alone and when it is combined with a table. Viola Essence stand out for their essential and elegant lines, without compromising on comfort.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Viola Essence Poltrona Frau Small Armchair
Viola Essence designed by AB Concept for Poltrona Frau is a small armchair with structure made of solid ash with Moka or Wengé finish. Seat and backrest cushions upholstered in fabric or leather. AB Concept has revisited a classic design, giving it a decidedly contemporary touch. The result is a product with great formal lightness and a solid and void effect which enhances the dining table chair both when it is used alone and when it is combined with a table. Viola Essence stand out for their essential and elegant lines, without compromising on comfort.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Typology | Small Armchair |
| Upholstery | Fabric or leather |
| Length | 59 cm |
| Width | 62 cm |
| Height | 82 cm |
| Seat height | 47 cm |
| Armrest height | 66 cm |
| Design Year | 2026 |
| Designer | AB Concept |