1565030A
New product
Vine Light Fixed Artemide Table Lamp
Vine Light Fixed, designed by BIG - Bjarke Ingels Group for Artemide, is a table lamp with a fixed base and vertical stem in black-painted zamak and aluminum. The technopolymer diffuser shields a dimmable LED light source.
Operates exclusively on 220-240 V voltage.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Vine Light Fixed Artemide Table Lamp
Vine Light Fixed, designed by BIG - Bjarke Ingels Group for Artemide, is a table lamp with a fixed base and vertical stem in black-painted zamak and aluminum. The technopolymer diffuser shields a dimmable LED light source.
Operates exclusively on 220-240 V voltage.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Note | EU Version - Only for european market |
| Typology | Table Lamp |
| Construction material | Zama; Alluminio; Tecnopolimero. |
| Length | 18,6 cm |
| Width | 36,6 cm |
| Height | 48,5 cm |
| Shade diameter | Ø 18,6 cm |
| Degree of protection | IP 20 |
| Lighting source | LED |
| Light bulbs | included |
| Lighting control | Dimmable |
| Max power | 8 W. |
| Brightness | 3000 K° Lumen 700 CRI 90. |
| Watt | 1 x 8 W. |
| Design Year | 2023 |
| Designer | BIG - Bjarke Ingels Group |