New product
Dot Pattern Light Pendant Lamp Cassina
Dot Pattern Light designed by Charles & Ray Eames for Cassina is a LED pendant lamp with 6 spheres made of aluminum and plastic.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Dot Pattern Light Pendant Lamp Cassina
Dot Pattern Light designed by Charles & Ray Eames for Cassina is a LED pendant lamp with 6 spheres made of aluminum and plastic.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Typology | Pendant lamp |
| Length | 64 cm |
| Width | 61 cm |
| Height | 58 cm |
| Ceiling rose | Ø 9 x H 3 cm |
| Degree of protection | IP20 |
| Lighting source | LED Retrofit |
| Light bulbs | not included |
| Lighting control | Dimmable |
| Max power | 6 x max 10 W |
| Voltage | 100-240V |
| Cable length | 270 cm |
| Design Year | 2026 |
| Designer | Charles & Ray Eames |