New product
Grand Bitta Kettal Club Armchair
Grand Bitta designed by Rodolfo Dordoni for Kettal is a club chair with an aluminum shell and teak wood base. The shell is covered in synthetic rope with padded cushions and upholstered in fabric suitable for outdoor use. Grand Bitta is available in different finishes.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Grand Bitta Kettal Club Armchair
Grand Bitta designed by Rodolfo Dordoni for Kettal is a club chair with an aluminum shell and teak wood base. The shell is covered in synthetic rope with padded cushions and upholstered in fabric suitable for outdoor use. Grand Bitta is available in different finishes.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Typology | Armchair |
| Construction material | Alluminio; Corda Sintetica; Legno Teak; Tessuto. |
| Length | 103 cm |
| Width | 89 cm |
| Height | 63 cm |
| Seat height | 36 cm |
| Design Year | 2023 |
| Designer | Rodolfo Dordoni |