New product
Continuum D.163.7 by Bonacina 1889 Molteni&C Armchair
Continuum D.163.7 by Bonacina 1889 designed by Gio Ponti for Molteni&C is an armchair with an aniline-painted or lacquered wicker frame. The seat and backrest are made of high-resistance polyurethane foam of varying densities with polyester fiber padding, all covered with a cotton/polyester fiber laminate. Upholstery is available in fabric or leather.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Continuum D.163.7 by Bonacina 1889 Molteni&C Armchair
Continuum D.163.7 by Bonacina 1889 designed by Gio Ponti for Molteni&C is an armchair with an aniline-painted or lacquered wicker frame. The seat and backrest are made of high-resistance polyurethane foam of varying densities with polyester fiber padding, all covered with a cotton/polyester fiber laminate. Upholstery is available in fabric or leather.
All the products from Miliashop are original and they are covered by warranty.
| Typology | Armchair |
| Length | 63 cm |
| Width | 95 cm |
| Height | 102 cm |
| Seat height | 49 cm |
| Armrest height | 60 cm |
| Design Year | 1963 / 2024 |
| Designer | Gio Ponti |